İnsanları Okuma, Yönlendirme ve Mentalizm – 2


body-language-beden-dili-sema

Serinin ilk yazısında beden dilinin önemi ve genel bilgileri vermiştim. İkinci yazıda ise işin mantığı ve anahtarları anlatmakla başlayacağım. Öyle ki; bu işe başlayanların yani bizlerin en büyük yanılgısı karşımızdaki kişide oluşan mimik ve jestlerin tek başına değerlendirmek oluyor.

Karşımızdaki bayanın elbisesini çekiştirmesi stres, aşırı kilo ya da belindeki bir acıdan kaynaklanıyor olabilir. Yani, karşımızdaki insanda oluşan jest ve mimiklerin salt okunur bir sinyal olmadığı gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Tüm hareketleri/jestleri/mimikleri bir bütünlük içinde, an’ın gerektirdiği koşulları gözardı etmeden,  çevre ve kendisinin diğer sinyalleri ile uyum içinde değerlendirmek gerekiyor.

İnternette veya bir çok kitapta jest ve mimiklerin neyi anlatmak istediğini bulabilirsiniz ama bunları günlük hayatta kullanmaya çalışırken çok defa yanılırız. Hatta çoğu zaman bunları okuyamayız bile. Çünkü, bir insanla konuşurken çoğunlukla karşımızdakini dinlemeye ve ona dikkatimizi vermeye alışık değiliz. Bu nedenle ilk yapmamız gereken şey gözlemlemek. Hem kendimizi hem karşımızdakini.

Gözlem yeteneğinizi test etmek için aşağıdaki videoyu izleyin ve kendinizi değerlendirin.

Evet sandığınız kadar zor olmadığını gördünüz. Hatta hemen şimdi evde ya da yakınınız da bulunan biriyle deneyebilirsiniz.  Bu arada hakanmenguc.org adresini ziyaret ederek Türkiye’de bu işin sayılı uzmanlarından biri olan Hakan Mengüç’ün birikimlerinden de yararlanabilirsiniz.

Unutmamamız gereken önemli bir noktada şu ki: bedenin, jestlerin veya mimiklerin oluşması gelişigüzel değildir. Bir sır saklayan insanın sizle konuşurken ağzını sıkıca kapalı tutması, çocukların yaptığı gibi yalan söylediğinde ellerini arkalarına saklamalarına, sevdiğiniz birisini gördüğünüzde kollarınızı açmanız ve gözbebeklerinizin büyümesi sadece tesadüf eseri oluşmamaktadır. Kavgaya giren insanları izlediniz mi hiç. Omuzlarını kaldırarak baş bölgesini korurlar ya da güvensiz bir ortamda olduğunuzda özellikle köşede durarak arkanızı bir bakıma sağlama almak ve görüş alanınızı olabildiğince genişletmek istememize ne demeli. Düşünen bir beyin için bunlarda çokça işaretler mevcut.

Tüm sinyalleri aslında bilinçaltımız değerlendirmekte ama farkına varmada  sorunlar yaşamaktayız. İşte tam bu noktada, kişisel basit pratiklerle bilinçli olarak karşımızdaki doğru değerlendirerek hayatımızı kolaylaştırmanın yolunu da bulmuş oluruz.

Mesela bir satıcı iseniz ve karşınızdakinin üstüne düşmeye değer mi yoksa değil mi olduğunu nasıl anlarsınız ?

-Karşınızdakinin elleri açık veya avuç içlerinin gösteriyorsa bir şey satma ihtimaliniz oldukça fazla demektir. Elleri kapalı veya işaret parmağını gösteriyorsa şansınızı fazla zorlamamanızı öneririm.

Eller demişken bir kaç ipucu daha verelim;

  • Dürüst insanlar daha sık avuçlarını gösterir.
  • Çocuklar yalan söylerken ellerini saklarlar.
  • İnsanlar gerçekçi nedenler anlatırken avuç içlerini gösterirler
  • Elleri cepte olan insanlar sohbet etmeye açık değildir.
  • Ellerini göğüsünün üstüne getiren insanlar savunma psikolojisine geçmiş demektir.
  • Avuç içi yukarıda -> Tehditkar değil
  • Avuç içi aşağıda -> Otoriter (Hitler’i hatırlayın)
  • Yumruğunu sıkmak -> Direnç göstergesi
  • Parmakla işaret etmek karşı taraf için sinir bozucu jestlerden biridir. Konuşurken karşınızdaki rahatsız etmemek için parmakları birleştirmeyi ya da avuç içlerinizi aşağı yukarı hareket ettirmeyi kullanabilirsiniz.

Yazının üçüncü bölümünde görüşmek üzere… Bir sonraki yazıya kadar gözlem yapmayı unutmayın !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.